Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozásának érdekében ún. sütiket használ.
Győri Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola

Határtalanul program


Erdély 2023-24-es tanév
 

A kirándulás előtt 3 héttel előkészítő órát tartottunk a résztvevőknek, ezzel is segítve a programra hangolódásukat. Önként vállalhattak egyéni beszámolókat is az egyes helyszínekhez, programokhoz kapcsolódva. Az Okosdoboz Határtalanul barangoló térképes feladatait használva interaktívan ismerkedtünk a meglátogatni kívánt helyszínekkel.
Április 8-án a kora reggeli órákban autóbusszal indultunk Győrből. Az időjárás meglehetően kegyes volt hozzánk, hiszen az egész kirándulás alatt élvezhettük a napsütés jótékony hatásait. A határátlépésig tartó hosszú úton „nyereményjátékot” szerveztünk a gyerekeknek a kollégákkal, hogy az utazás monotóniáját megtörjük. Az előkészítő órán elhangzottakkal és a látnivalókkal kapcsolatban tettünk fel kérdéseket apróbb ajándékokért. A Király-hágón megálltunk, a valóságban is megnéztük a történelmi Erdély határát. Tanulóink megértették, hogy a Partium nem a történelmi Erdély része, attól különálló terület, amely közigazgatásilag hol Erdélyhez, hol Magyarországhoz, hol a Habsburg Birodalomhoz tartozott.
Úticélunk Kolozsvár volt az első napon. A belvárosban megtekintettük Mátyás király szülőházát (a Méhfi házat), a Farkas utcai református templomot a Kolozsvári testvérek Sárkányölő Szent György szobrával, a Szent Mihály templomot és a mögötte található Mátyás szobrot. Szállásunk Magyarlónán volt, ahol három különböző házban helyeztek minket el. Szállásadóinkkal nagyon elégedettek voltunk, Jaskó Ilona, Szatmári Ibolya és családja kedvesen fogadott bennünket. Bőségesen elláttak mindenkit reggelivel, vacsorával és hideg ebédcsomaggal.

Második napon Magyarlónáról Tordára indultunk. Útközben rövid történelmi áttekintést adtunk Szent László királyról, a sókereskedelemről és a tordai országgyűlésről. Ezenkívül a gyerekek is készültek kiselőadásokkal, amelyeket előadhattak a látványosságoknál. Elsőként a sóbányát látogattuk meg, ahol a természet és az emberi tevékenység összhatását tapasztalhattuk meg. Megcsodáltuk a látványos, több mint 10 méteres egybefüggő légteret, az érdekes lerakódásokat és rétegződéseket. A sóbánya gyomrában hatalmas élményt nyújtott az óriáskerék kipróbálása. Utána végigmentünk a Tordai-hasadékon, megemlékezve a lovagkirályhoz fűződő mondáról. A túra hosszúra sikeredett, mindenki nagyon elfáradt. Késő délután visszatértünk a szállásunkra.

Harmadik napon Almásgalgón, a Sárkányok kertjét kerestük fel. A szél és a víz természetalakító erejét figyelhettük meg a különleges sziklaképződmények között sétálva. A homokkövön az erózió látványos alakzatokat eredményezett. Ezután Zsibóra utaztunk, a Wesselényi család városába. Egy különleges botanikus kertet és vadasparkot látogattunk meg. Este Révre érkeztünk, itt foglaltuk el új szállásunkat. Külön szálláson helyezték el a fiúkat és a lányokat. A reggelit, vacsorát és a hideg ebédcsomagot egy ételfutár hozta házhoz.

A negyedik napot Réven töltöttük. Kísérőnk és idegenvezetőnk Poli Mária volt, aki egész nap gondoskodott a gördülékeny programmenetről. Kirándultunk a Sebes-Körös szurdokvölgyében. Itt is megfigyelhettük a víz erejét, amint utat váj magának a sziklába. Végigjártuk a Király-erdőben a Zichy –barlangot és a vízeséshez is lejutottak a bátrabbak. A nap további részében egy helyi tehenészetet és egy fazekasműhelyt látogattunk meg. A tehenészetben termékkóstolóra is sor került. Megkínáltak bennünket sajttal, tejjel, tejföllel és friss kenyérrel. A fazekasműhelyben nagy szeretettel fogadták a diákokat. A helyi fehérkerámiát már csak egyetlen műhelyben készítik, itt vettünk részt egy interaktív fazekasbemutatón. Hasas Péter fazekas mesélt a Sebes-Körös menti község lakosságának ősi foglalkozásáról és a környéken található jó minőségű agyagok feldolgozásáról. Szállásunk ezen a napon is Réven volt. Utolsó estét emlékezetessé tettük egy záró vetélkedővel. Megemlékeztünk a költészet napjáról is, a gyerekek verset írhattak az elmúlt öt napról, majd előadhatták közönség előtt. A vetélkedőnek és a versmondásnak is egyaránt nagy sikere volt.

Az utolsó napon a mézgedi cseppkőbarlangot néztük meg, majd hazaindultunk Győrbe. Az esti órákban érkeztünk meg, kicsivel 9 óra után.

A hazatérést követő második hét elején értékelő órát tartottunk.



Képek:

Határtalanul 2024 galéria

Videók:


https://www.canva.com/design/DAGDEqf_yp4/mXiyAsE_2wIOj8kt2DgT7w/watch?utm_content=DAGDEqf_yp4&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

http://www.youtube.com/watch?v=RnEqtmZMaT0

Útinaplók:

Tivald Boglárka útinapló 2024

Bertalan Anna útinapló 2024


 

Erdély 2022-23-as tanév





Április 18-án a kora reggel, hajnal 5 órakor indultuk útra Romániába. Hosszú út és sok program állt előttünk kirándulásunk első napján. A határátlépés után első programunk Nagyváradon volt. Sétát tettünk a belvárosban, ahol megcsodáltuk a szecessziós építészet emlékeit és a Szigligeti Ede Színházat. Megcsodáltuk a város folyóját, a Sebes-Köröst. A székesegyházban Szent Lászlóról énekeltünk, mivel ének-zene tagozatos diákok is utaztak a csoporttal. Győrbe Nagyváradról kerül a Szent László herma, így most Nagyváradon csak a másolatát őrzik. Érdekes volt, hogy megtekinthettük. Végezetül a várba is bementünk. Utunkat folytatva fotószünetet tartottunk a történelmi Erdély határán, a Király-hágón, majd a bánffyhunyadi templomnál álltunk meg. Este értünk a szállásunkra Kalotaszentkirályon. Vacsora előtt még felkerestük a faluban lévő Ady emlékművet. Versmondással és koszorúzással emlékeztünk a költőre.
Április 19-én is korán keltünk, hogy a tervezett sok program beleférjen a napba. Reggeli után a jósikafalvi víztározóhoz mentünk. Megtudtuk, hogy egy falut árasztottak el vízzel, így alakították ki a tározót. Arról is hallhattunk, hogy egy közeli szorosban vesztette életét a szabadságharcban Vasvári Pál. Ezután Körösfőre mentünk, ahol a református templomot tekintettük meg az írásos kézimunkákkal és a Rákóczi szőnyeggel. A délután az almásgalgói Sárkányok kertjében, a nem mindennapi kőalakzatok között tett túrával telt. Nagyon tetszett a gyerekeknek.
Április 20-án Kolozsváron kezdtük a programunkat. Mátyás király szülőházát, a Méhfi-házat kívülről tekintettük meg, majd a Szent Mihály templomhoz mentünk. Tanulmányoztuk Mátyás király szobrát, az idegenvezetőtől sok érdekeset megtudtunk róla. Ezután belülről is megnéztük Erdély második legnagyobb templomát. A Házsongárdi temetőben tett séta során több híres ember sírját is meglátogattuk, például Dzsida Jenőét, Kós Károlyét. Tovább utaztunk Tordára, ahol a sóbányát látogattunk meg. Lenyűgöző látvány volt! Busszal a tordai hasadékhoz is elmentünk, a keletkezéséről felidéztük a Szent László mondát. Utolsó programunk Torockó meglátogatása volt. Sétáltunk a világörökségi címre pályázó faluban, majd a múzeumot is megtekintettük. A hosszú nap után fáradtan, de jókedvűen ültünk vacsorához.
Utolsó napunkon, április 21-én a hosszú út miatt már kevesebb program várt ránk. A Belényesi-medencében utaztunk, majd rövid megállót tettünk a magyarremetei Árpád-kori templomnál. Belényes igazi szórványtelepülés, itt nincs magyar nyelvű oktatás. A kiskohi medvebarlang felé utazva láthattuk az Istenek havasát, vagyis a Nagy Bihar csúcsát. A cseppkőbarlang megtekintése volt az utolsó programunk, majd hazafelé vettük az irányt. Este 8 után értünk Győrbe.
 





 

Határtalanul program

2017-18-as tanév - Kirándulás Erdélybe

Szeptember13-án indultunk Győrből. Odaúton versösszeállítás hangzott el Arany műveiből. A határt átlépve Nagyszalontán Arany János emléke előtt tisztelegtünk. (Emlékház, Csonka torony, szobor). Az egyes helyszíneknek a diákok közül volt mindig gazdája, akik a társainak tartottak előadást. Kora délután érkeztünk Nagyváradra, ahol először a szállásunkat foglaltuk el. Ezután a Góbé csárda tulajdonosa kalauzolt minket a várba. Este a Szent László Líceum tanárnője kísért bennünket a belvárosi sétánkon (szecessziós építészet, Ady nagyváradi évei). Csütörtökön a délelőtt a székesegyházat tekintettük meg, benne a hermát, énekléssel is tisztelegtünk Szent László emléke előtt. Az iskolában a kisebbségi oktatás lehetőségeiről és nehézségeiről hallottunk. Ebéd után elindultunk Kolozsvár felé.

Mezőtelegden a Szent László freskó miatt álltunk meg a református templomnál. Réven a népi fazekasmesterséggel ismerkedtünk egy bemutató erejéig. Megfigyelhettük a korongozást, megismertük az égetés technikáját és a jellegzetes révi fehérkerámiát. Bánffyhunyadon és Kőrösfőn is megálltunk, ahol a famennyezetes, írásos hímzésekkel gazdagon díszített református templomokat tekintettük meg. Estére értünk a kolozsvári szállásunkra. Kolozsváron a Szent Mihály templom mögötti Mátyás-szobornál mondákat hallgattunk Mátyás királyról, majd a templom megtekintése után a szülőházát is felkerestük. A Farkas utcai református templom előtt megtekintettük a Kolozsvári testvérek híres alkotásának másolatát és persze a templomot is felkerestük. Nagy sétát tettünk a Házsongárdi temetőben. Szabadprogramot is biztosítottunk a belvárosban a gyerekeknek. Pénteket teljes egészében Kolozsváron töltöttük, csak este foglaltuk elújabb szálláshelyünket Aranyosgyéresen. Szombaton a tordai sóbányát kerestük fel délelőtt, délután a hasadékban túráztunk. Itt hallgattuk meg a diákjaink mondagyűjteményét a lovagkirályról. Vasárnap torockói séta, majd Vajdahunyad és Déva vára megtekintése után indultunk haza.
Az egész útvonal során érvényesült a tervezett tematika: népművészeti örökségünk nyomában jártunk. Népmondák (folklór) Szent László királyról: Nagyvárad, Mezőtelegd, Torda; Mátyás királyról: Kolozsvár, Vajdahunyad. Népi építészet és díszítőművészet: Torockó, Bánffyhunyad és Körösfő templomai. Népi fazekasművészet: révi fazekasság.

Iskolánk 45 diákja vehetett részt tanulmányi kiránduláson a romániai Partium és Erdély területén. Legtöbbjük első alkalommal látogatott erre a vidékre, s szerzett első kézből tapasztalatokat a határon túl elő magyarokkal és a történelmi Magyarországgal kapcsolatban. Az öt nap alatt nagyon sok és változatos programban volt részük. A tananyag és az életkori sajátosságok figyelembevételével ezt mi magunk állítottuk össze. A diákok és szüleik visszajelzése egyaránt nagyon pozitív volt. Örülünk, hogy az Arany János Emlékévhez is tudtunk kapcsolódni, ez bizonyára maradandó élmény marad a résztvevőkben, többet ad bármilyen jól sikerült tanóránál. Mint ahogy az is, hogy Szent László tiszteletére énekelhettek a nagyváradi székesegyházban. Jól sikerült a Szent László Katolikus Iskolaközpontban tett látogatásunk is: érdeklődve hallgattuk a helyi diákéletről szóló beszámolót, s jó volt látni a gyerekek egymás iránti érdeklődését.
Fontosnak és igen hasznosnak látjuk a Határtalanul program nyújtotta lehetőséget, s szeretnénk minden évben élni vele, hogy hetedikes diákjaink részt vehessenek a történelmi Magyarország valamely területére vezető utazáson.
 

2018-19-es tanév - Kirándulás Szlovákiába

Március 29-én a kora reggeli órákban indultunk Győrből Szlovákiába. Első megállónk Nagysallónál volt, ahol az itt zajlott ütközet emlékhelyét tekintettük meg. Énekeltünk, felidéztük a tavaszi hadjárat jelentőségét, s koszorút helyeztünk el az emlékműnél. Selmecbánya volt következő állomásunk. Bányászsíremlékeknél tisztelegtünk a temetőben, sétát tettünk a városban, s meglátogattunk egy bányamúzeumot is. Petőfi és Mikszáth egykori iskolája előtt is megálltunk, hogy az iskolában tanultak megelevenedjenek tanulói beszámoló által. Zólyom vára kapcsán Balassi Bálintról emlékeztünk meg, valamint megfigyeltük a várkastély építészeti sajátosságait. Napi programunkat Körmöcbányán fejeztük be, ahol a Szent Katalin templomot és a pénzverde múzeumot látogattuk meg. Felidéztük Károly Róbert kapcsán a bányabérről és a liliomos aranyforintról tanultakat. Szálláshelyünk Berzétén volt.

Március 30-án a programunk lőcsei városnézéssel kezdődött: a gótikus jegyeket kívül-belül megcsodáltuk a Szent Jakab templomon. A városháza árkádos, erkélyes épületében gyönyörködve Mikszáth A fekete város című regénye kapcsán a szepességi szászok polgárosodásáról beszélgettünk. Nem maradhatott el a szégyenketrecnél készült fotó sem. Győriek lévén a Győrben raboskodó, Jókai által regénybe írt „lőcsei fehér asszony” történetéről is szót ejtettünk. Utunkat Késmárkon folytattuk, ahol a régi evangélikus fatemplomot, és az újabbat is meglátogattuk, ahol Thököly Imre nyugszik. Énekeltünk, és koszorút helyeztünk el a szarkofágján. Felső-magyarországi Fejedelmeségéről, a bujdosókról, és az újratemetéséről idéztük fel a történelemből tanultakat, s bővítettük is az ismereteket. Poprád és a Magas-Tátra felé vettük az irányt. Igazi téli hangulat fogadott bennünket, még működött az ótátrafüredi jégtemplom és a jégszobor-kiállítás is. A Nagytarpataki vízesést is szerettük volna felkeresni, de olyan jeges, csúszós volt az út, hogy vissza kellett fordulnunk. A Csorba-tónál tettünk egy sétát. Szálláshelyünk Berzétén volt.

Harmadik napon rozsnyói városnézéssel kezdtük a programot. A bányászvárosban a reneszánsz őrtornyot, Fekete Sas Szállót és a Kamaraház támpilléres középkori épületét tekintettük meg, amely. II. Rákóczi Ferenc egyik pénzverőháza volt. Betléren az Andrássy-kastély parkjában tett séta után a kastélyt helyi idegenvezetővel látogattuk meg. Ezután az Andrássy-mauzóleumot kerestük fel. Délután a Szádelő-völgyben túráztunk. Szállásunk Kassabélán volt. Este, vacsora után vidám vetélkedőt rendeztünk a gyerekeknek, ahol komoly, kreativitás igénylő és vicces feladatok szórakoztatták a résztvevőket és a zsűrit.
Utolsó napunk programja Kassához kapcsolódott. Felkerestük a Rákóczi-házat és a Szent Erzsébet templomot. Történelmi jelentőségét felidézve a „nagyságos fejedelem” emléke előtt kuruc kori énekekkel és koszorúzással tisztelegtünk. Rövid látogatást tettünk a Márai-iskolában. Kora délután indultunk hazafelé, s az egész délután buszon töltve este érkeztünk Győrbe.

 Kapcsolódó anyagok
Dokumentumok
Képek

Fotógaléria

 








Madárbarát iskola


















Kodály Iskola Alapítvány